česky  -  English  -  deutsch
         
Fotogalerie  

K hlavním turistickým cílům Českého Švýcarska dnes bezesporu patří a s plavbou na pramicích. U nedalekých Arnoltic a Labské Stráně je oblíben Belvedér – vyhlídka do s příjemnou výletní restaurací. Od či od Srbské Kamenice lze vystoupat na majestátný , který svými 619 m n.m. představuje nejvyšší místo v NP České Švýcarsko a nachází se zde národní přírodní rezervace chránící pralesní ekosystém.

 Výhled z vrcholu však neočekávejte, nachází se zde vzrostlý les. U Vysoké Lípy lze navštívit bývalý skalní hrádek Šaunštejn a opačným směrem odsud vede i nejkratší cesta do údolí Kamenice k Dolskému  mlýnu.

 Ten lze navštívit i od či z , odkud se sem vine pohodlná cesta podél – snad nejkrásnějšího potoka Českosaského Švýcarska. V okolí jsou velmi oblíbeny Jetřichovické vyhlídky - , odkud lze pokračovat i na a dále na či přes Pohovku zpět do . Vyplatí se navštívit i přírodní rezervaci Pavlino údolí, kde se říčka Kamenice vine skalnatou roklí. Od , resp. z  vede pohodlná lesní cesta s cyklotrasou na , bývalé lovecké sídlo s dřevěnými sruby sloužícími dnes turistům jako restaurace s možností ubytování.

 Vede sem i romantická trasa od Doubice, malebné obce poskytující kvalitní ubytování se stravováním i sportovní vyžití. Nedaleko od Tokáně stezka na Doubici prochází po žebřících úzkou skalní rozsedlinou zvanou Myší díry či Úzké schody. Nedaleký Kyjov je v letních měsících velmi oblíben pro své a rovněž představuje časté výchozí místo do překrásného Kyjovského údolí. To je oblíbeno i v zimním období, kdy je zde navštěvována s nádhernou ledovou výzdobou nebo i jeskyní Vinný sklep. Na východním okraji Českého Švýcarska ležící s překrásným okolím je oblíbena díky rozhledně na stejnojmenném vrcholku nad obcí a je zde i možnost občerstvení v netradiční čajovně s aromaterapií společnosti Nobilis Tilia. Vede odtud silnička do Kyjova krásným Dlouhým dolem a v blízké vísce je zejména v květnu a červnu možné navštívit unikátní soukromé arboretum s množstvím překrásně kvetoucích rododendronů a azalek. V Zahradách lze navštívit tzv. geologickou mapu – technickou památku znázorňující reliéf zdejší krajiny sestavený z místních hornin, sestavený Rudolfem Koglerem před více než půl stoletím.

 V  začíná i po mnoha desetiletích znovu otevřená Koglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v České republice. Brtníky představují ideální výchozí místo k návštěvě východní části národního parku a podél Brtnického potoka lze překrásným skalnatým údolím dojít až do bývalé Zadní Doubice, kde lze přejít státní hranici a navštívit i Saské Švýcarsko s blízkou obcí Hinterhermsdorf, nebo pokračovat kolem k Hadímu prameni a dále na Tokáň nebo směrem na Doubici. Rovněž lze od bývalé Zadní Doubice pokračovat Kyjovským údolím proti proudu Křinice do Kyjova či u Turistického mostu zahnout podél Vlčího potoka směrem na . Navštívit lze odtud i bývalý Brtnický hrádek a v zimním období je okolí Brtníků proslulé svými „Brtnickými ledopády“. Na západním okraji Brtníků leží malebná osada Kopec, kde lze navštívit výletní restauraci.

Mnoho krásných turistických cílů nabízí blízké okolí národních parků, kde na rozdíl od mnohdy přeplněných turistických center lze dosud nalézt nerušený klid. K oblíbeným cílům patří nedaleká Jedlová, horský vrcholek s restaurací a krásnou kamennou rozhlednou poskytující výhledy nejenom na České Švýcarsko, ale především do okolních . V zimním období je zde oblíbené lyžařské středisko, stejně jako v blízkém Dolním Podluží a rozhodně se vyplatí navštívit i s množstvím sakrálních  památek a unikátní . Nachází se zde i zřícenina hradu Tolštejn s výletní restaurací.

 V Horní Chřibské lze navštívit nejstarší sklárnu, která je v provozu nepřetržitě již od středověku a na hřebeni Lužických hor nad lze navštívit vrch Studenec s přírodní rezervací či další přírodní rezervaci Zlatý vrch s unikátní ukázkou šestiboké sloupcové odlučnosti čedičových hornin. Poblíž Mikulášovic se nachází na vrchu s výletní restaurací. Velmi oblíbena je i oblast Českého Švýcarska ležící na levém břehu Labe. Zde se nachází především nejvyšší a zároveň jediná stolová hora ležící na české straně – s krásnou kamennou rozhlednou a výletní restaurací. Nedaleko odtud leží pohádkové skalní město s báječnou výletní restaurací Turistická chata.  Skalním labyrintem Velkých a vede pohodlná naučná trasa na které čeká mnoho skalních útvarů jako Jánusova hlava, Hubený doktor, a mnoho dalších nepojmenovaných .

 Určitě se vyplatí navštívit i překrásné údolí Ostrov u Tisé s velmi kvalitním hotelem Ostrov či campingem pro méně náročné turisty. Údolí je lemováno množstvím skalních věží vyhledávaných horolezci a rovněž je zde možnost koupání. Menší skalní město se nachází i u osady Rájec a rovněž poskytuje vynikající terény pro horolezce. Pokud se do Českého Švýcarska vydáte přes , nezapomeňte zde navštívit zdejší , kde můžete shlédnou mj. i expozici fauny Českosaského Švýcarska a pokud se vám nepoštěstí zahlédnout zvířecí obyvatele ve svém přírodním prostředí národních parků, zde v ZOO se vám to určitě podaří.webdesign Webdesign by: