česky  -  English  -  deutsch
         
Fotogalerie  


Možnosti ubytování a stravování v Českém Švýcarsku

Rezervace ubytování:    www.ceskesvycarsko.cz       tel.  412 383 413
                                               www.ceskosaske-svycarsko.cz       tel. 412 554 286

Arnoltice - Labská Stráň  – Hotel Belvedér   -   www.hotelbelveder.euroregin.cz
Brtníky – privátní Pronájem chalupy   -   www.brtniky.cz
Děčínský Sněžník –    -   www.tisa.cz
Děčínský Sněžník–     -  www.tisa.cz
Doubice - penzion Stará Hospoda   -   www.starahospoda.cz
Doubice - penzion Jeff
Hřensko - Hotel Praha
Hřensko - Hotel Labe
Chřibská - penzion Na Stodolci
Chřibská - restaurace Radnice

Janov
Jetřichovice - hotel Bellevue
Jetřichovice -
Jetřichovice - hostinec Starý mlýn
Jetřichovice -
Kristin hrádek  -  hotel s restaurací
Maxičky -
Mezná - Penzion Na vyhlídce
Mezní Louka - Hotel Mezní Louka
Mezní Louka - Autocamping Mezní Louka

Ostrov u Tisé - hotel Ostrov
Srbská Kamenice - penzion Les
Tiské stěny - Turistická chata   -  www.tisa.cz
Rynartice -    -  www.hotel-zamecek.cz

Možnosti ubytování a stravování v Saském Švýcarsku

Kvalitní ubytování i stravování lze nalézt prakticky v každé obci Saského Švýcarska. Mimo obce se nachází i množství o samotě stojících výletních restaurací jako např. restaurace Brand, Hocksteinschanke,  Waitzdorfer Schankepenzion v údolí  Polenztal, restaurace na Lilliensteine, na Pfaffensteine, na Bastei, na Grosser Winterbergu, Rauensteine, na  Papsteine  či řada restaurací v Křinickém údolí.

Doprava a parkování

Území Českosaského Švýcarska je protkáno sítí uzoučkých silnic vinoucích se často podél vodních toků v údolích sevřených skalami. Na silnicích se v létě pohybuje velké množství pěších i cyklistů a jízdě autem je třeba věnovat maximální pozornost. Zároveň je třeba počítat i s pomalou jízdou bez možnosti předjíždět pomalá vozidla. Mimo zastavěné oblasti je jen málo možností pro bezpečné zaparkování. Snad nejvíce autoturistů směřuje do NP České Švýcarsko od . Zde se také nacházejí placená parkoviště s největší kapacitou u Hotelu Praha a nad restaurací Klepáč, která v létě často bývají zcela zaplněna. Vůbec největší parkoviště, kde lze s jistotou zaparkovat se nachází v Mezní Louce. Při silnici mezi Hřenskem a Mezní Loukou platí zákaz parkování a jeho porušení bývá pokutováno. Malé parkoviště pro 8 aut se nachází u informačního střediska v .  K nejoblíbenějším výchozím místům patří , ležící v přirozeném centru Českého Švýcarska. Parkovací kapacita zde však v letních měsících bývá vyčerpána. V ostatních výchozích místech do NP bývá parkovací kapacita v hlavní turistické sezóně rovněž zaplněna a zejména v  bývá v  době letního koupání parkování obtížné. Proto se vyplatí pokud možno pro svou návštěvu využít hromadnou dopravu. Ta je kvalitně zajištěna vlakem zejména pro saské návštěvníky od Drážďan do Schmilky a dále přívozem do Hřenska. Vlakem se do Českého Švýcarska dostaneme i od Děčína do Krásné Lípy a ideální výchozí místo s vlakovým i autobusovým spojením pak představují Brtníky. Autobusové spojení je k dispozici prakticky do všech výchozích míst.  Hlavní výchozí místa do NP České Švýcarsko představují , Vysoká Lípa, , Doubice, Kyjov, a Brtníky. Zejména v letních měsících jsou vhodnými výchozími místy i další obce jako Krásná Lípa, Janov, , Srbská Kamenice, Všemily, a Mikulášovice.

Na území Saského Švýcarska doporučujeme využít tramvajovou dopravu z Bad Schandau proti proudu Křinice, protože parkovací kapacita je zde většinou zaplněna a začíná odtud mnoho krásných výletních trasy. Výhodně lze zaparkovat i u Ostrau, odkud začínají pěší trasy  k velkolepému skalnímu suku Falkensteinu a k oblasti Schrammsteine. Velké placené parkoviště se nachází v bezprostřední blízkosti Bastei – snad nejnavštěvovanějšího místa Saského Švýcarska s překrásným okolím. K Bastei se lze vydat i z  krásného historického městečka na břehu Labe Stadt Wehlen s množstvím hotelů a penzionů. Rovněž se sem snadno dostanete vlakem od Drážďan i od Děčína, když vystoupíte v Kurort Rathen a přeplavíte se přívozem na pravý břeh Labe. Využití hromadné dopravy lze opět jen doporučit, protože se tím vyhnete častým dopravním zácpám a šetříte i životní prostředí.

Informační centra:

Informační centrum NPČŠ – Krásná Lípa ( www.ceskesvycarsko.cz  )
Informační centrum NPČŠ – Hřensko ( www.ceskesvycarsko.cz  )
Informační centrum NPČŠ – hájovna Saula, Dolní Chřibská ( www.ceskesvycarsko.cz  )
Informační centrum NPČŠ – Lesní správa Jetřichovice ( www.ceskesvycarsko.cz  )
Informační centrum Děčín (od léta 2006) ( www.ceskesvycarsko.cz  )
Nationalparkhaus Bad Schandau – www.saechsische-landesstiftung.de
Informační centrum CHKO LP – DC, Tisá
Informační centrum Hřensko
Informační centrum Srbská Kamenice
Informační centrum Jetřichovice
Informační centrum Pravčická brána

Rozhledny:Rozhledna Jedlová

Rozhledna Weifberg
Rozhledna Pfaffenstein

Ostatní služby:

Pravčická  brána – restaurace, informace, expozice o NP České Švýcarsko, vyhlídky
Soutěsky Kamenice – plavba na pramicích
ZOO Děčín – fauna Českosaského Švýcarska
Hrad Hohnstein
Hrad Konigstein
Muzeum Rumburk
Muzeum Krásná Lípa
Muzeum Děčín
Jízdárna Všemily
– prodejna sportovních a turistických outdoorových potřeb
Golf Janov – sportovní i turistické možnosti využití
Průvodcovské služby – www.ceskesvycarsko.cz

Před návštěvou Českosaského Švýcarska:

V jarním období zvolte k návštěvě tradiční trasy k Pravčické Bráně, po vyhlídkách okolím Jetřichovic, Kyjovským údolím, k Bastei či stolovým horám v Sasku. V této době je dobře se vyhnout odlehlým centrálním oblastem národních parků, kde hnízdí vzácní a ohrožení ptáci, kterým dopřejte nerušený klid. Soutěsky Kamenice zahajují provoz pravidelně na Velikonoce a rovněž nabízejí ideální cíl již od jara. Pro návštěvu vzdálených oblastí v centrech národních parků je nejvhodnější pozdní léto a podzim, kdy již nehrozí akutní rušení vzácných živočichů. V prvních zónách je přesto nutné dodržovat pravidlo pohybu pouze po značených turistických trasách. Na podzim krajina Českosaského Švýcarska září barvami naplňujícími duši návštěvníka pocitem klidu, jako např. , podzim z Rynartic, , či . Neváhejte s návštěvou i v zimním období. V zimě lze o víkendech navštívit i Pravčickou bránu a většina hlavních lesních cest je udržována. Navštívit lze i . V této době probíhají lesní práce, jelikož  je půdní povrchu umrzlý a sněhová pokrývka jej chrání před vznikem nadměrných škod. Přesto se na většině míst setkáte s nerušeným klidem a často i nižšími cenami v restauracích a ubytovacích zařízeních. Nejčastějším zimním cílem jsou ledopády v okolí Brtníků a ledové jeskyně v Kyjovském údolí. Pohyb ve strmých terénech však v zimě vyžaduje dobrou kondici a zvýšenou opatrnost. Chovejte se tiše, při troše štěstí Vám to umožní pozorovat zvířecí obyvatele lesa.

Příjemný a ničím nerušený pobyt v Českosaském Švýcarsku Vám přeje
  Zdeněk Patzelt


webdesign Webdesign by: